+381 66 844 2 224 +381 18 415 0 822 office@lordtravel.rs
+381 66 844 2 224 +381 18 415 0 822 office@lordtravel.rs
Obilazak manastira Kosova i Metohije: Banjska, Dečani, Gračanica, Pećka patrijaršija i Sveti Arhangeli. Doživite duhovnu i istorijsku baštinu srpskog naroda!

Kosmet - obilazak manastira

Manastir Banjska – Manastir Budisavci – Visoki Dečani – Pećka Patrijaršija – Arhangeli – Prizren – Velika Hoča – Orahovac – Gračanica

17.05/18.05.2025. (1 noćenje/2 dana autobusom)

Otkrijte duhovnu i kulturnu riznicu Kosova i Metohije kroz obilazak najznačajnijih srpskih manastira! Posetite Banjska, zadužbinu kralja Milutina, monumentalne Visoke Dečane, remek-delo srpske sakralne arhitekture, i Svetih Arhangela, grobnu crkvu cara Dušana. Oduševiće vas istorijska vrednost Pećke patrijaršije, centra srpske crkve, kao i duhovna lepota manastira Budisavci i Gračanica, poslednje velike zadužbine kralja Milutina. Iskusite spoj istorije, tradicije i vere na ovom jedinstvenom putovanju.

Manastir Banjska je muški manastir Raško-prizrenske eparhije Srpske pravoslavne crkve koji se nalazi kod Zvečana u severnom delu Kosova i Metohije. Predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture od izuzetnog značaja. Manastir Banjska sa crkvom posvećenom Svetom Stefanu sagrađen je između 1313. i 1317. godine, kao zadužbina srpskog kralja Stefana Uroša II Milutina, jednog od najmoćnijih vladara iz dinastije Nemanjić i jednog od najmoćnijih vladara na Balkanu svoga doba. Milutin je Banjsku namenio sebi za grobnu crkvu. Kada je umro u Nerodimlju 1321, arhiepiskop Danilo II je preneo njegovo telo u Banjsku. Ne dugo posle kralja Milutina, u severnoj kapeli sahranjena je kraljica Teodora, majka Milutinovog unuka, kralja i cara Dušana.

Manastir Budisavci se nalazi u istoimenom selu, 17 kilometara istočno od Peći i pripada eparhiji Raško-prizrenskoj Srpske pravoslavne crkve. Potiče iz 14. veka, ali se ne zna sa sigurnošću ko mu je bio ktitor, neki ugledni vlastelin, kralj Milutin (koji se pominje u delimično sačuvanom natpisu u manastirskoj crkvi) ili sestra Stefana Dečanskog, prema narodnom predanju. Manastir je 1568. godine obnovio patrijarh Makarije Sokolović (1557—1571), čiji sačuvani portret svakako spada među najlepše portrete srpskog slikarstva 16. veka. Čitav kompleks je i tokom narednih vekova, kao metoh obližnje Pećke patrijaršije, doživeo niz promena i dogradnja. U manastirskoj riznici se čuva i ikona Preobraženja Hristovog (čemu je posvećena manastirska crkva), koja potiče sa kraja XIV ili početka 15. veka.

Pećka patrijaršija je manastirski kompleks kod Peći. Nastala je u klisuri Pećke Bistrice, poznatoj po pećinama u kojima su obitavali monasi. Po tom nazivu su i Patrijaršija, kao i grad, dobili ime. Kompleks zdanja koja čine Patrijaršiju  nije nastao odjednom. Građen je od treće decenije XIII veka do sredine XIV veka, a sastoji se od glavne crkve Svetih Apostola, uz koju je sa severne strane sazidana crkva Svetog Dimitrija, a sa južne Bogorodičina crkva sa crkvicom Svetog Nikole – kao i zajedničke spoljne priprate na zapadnoj strani. Kroz jedan vek (1230-1330) Patrijaršija je zidana, novi hramovi su dodavani, stari pregrađivani. Sve do sredine XVIII veka centar je srpske crkve i u tom periodu su nega i briga o crkvenom središtu trajali neprekidno.

Manastir Visoki Dečani nalazi se u jednoj udolini pored rečice Dečanska Bistrica jugozapadno od Peći, ispod planinskog masiva Prokletije. Izgradnja crkve Hrista Pantokratora (Svedržitelja) počela je 1327. godine ktitorstvom srpskog kralja Stefana Uroša Trećeg Dečanskog. Glavni majstor bio je fra Vita iz Kotora, inače katolički monah, a radove je nadgledao arhiepiskop Danilo Drugi koji se trudio o “sazdanju i utvrđenju” crkve skupivši “veliko mnoštvo umetničkih i veštih majstora”. Sam Stefan Dečanski je sazidao ugaoni kamen na ovoj crkvi a još 1330. godine izdao je ktitorsku povelju kojom je bogato obdario svoju zadužbinu. Posle smrti kralja Stefana, njegovo delo nastavio je njegov sin Stefan Uroš Četvrti Dušan i okončao gradnju Dečana 1335. godine. U vreme osmanskog perioda ova carska lavra je opstala, ali u vrlo teškim okolnostima.

Manastir Svetih Arhangela je zadužbina srpskog cara Dušana Silnog (kralj 1331 — 1346, car 1346—1355), koji se nalazi u kanjonu reke Bistrice nedaleko od grada Prizrena u Metohiji i pripada raško-prizrenskoj eparhiji Srpske pravoslavne crkve. Građen je u periodu od 1343. do 1352. godine, na mestu starije crkve u sklopu tvrđave Višegrad kao grobna crkva cara Dušana i smatra se da je predstavljao vrhunac srpskog sakralnog graditeljstva koji je presudno uticao na nastanak i razvoj Moravskog stila. Unutar kompleksa, koji obuhvata površinu od oko 6.500m², se nalaze dve crkve posvećene svetim Arhangelima (koja je bila Dušanova grobna crkva) i svetom Nikoli, koje su građene u raškom stilu, iako, poput Dečana, po vremenu gradnje i nekim elementima pripadaju Vardarskom stilu.

Manastir Gračanica se nalazi kraj Lipljana na Kosovu i jedan je od poslednjih monumentalnih zadužbina kralja Milutnina. Izgrađen je na ruševinama nekadašnje Crkve Presvete Bogorodice. Završen 1321.godine i posvećen je Uspenju Presvete Bogorodice. Kroz istoriju postao je veoma važno kulturno utočište, a od nekadašnjeg manastirskog kompleksa danas je sačuvana samo crkva. Ideja o izgradnji manastira zasniva se na narodnom predanju, po kojem je kralj Milutin zaspao pred bitku na reci Gračanki, pa mu se javio anđeo Gospodnji rekavši mu da će pobediti i da iz zahvalnosti Gospodu, za pomoć koja mu je pružena, treba da podigne crkvu čiji će mu se oblik prikazati. Probudivši se, kralj je na nebu ugledao beli oblak koji je imao oblik crkve. Pošto pobedi u tom boju, odmah pozva najbolje majstore – graditelje i naredi im da započnu gradnju nebesne crkve, kakvu je video na nebu. 

Program putovanja

1. dan - 17.05.2025NIŠ - MANASTIR BANJSKA - KOSOVSKA MITROVICA - MANASTIR BUDISAVCI - PEĆKA PATRIJARŠIJA - VISOKI DEČANI - ARHANGELI

Polazak u ranim jutarnjim časovima sa unapred dogovorenog mesta. Dolazak u manastir Banjska, zadužbinu namoćnijeg kralja iz dinastije Nemanjića. Manastir je građen kao hram večnog počinka svetog kralja Milutina. Izgradnju hrama poverio je jednom od najumnijih ljudi tog vremena, svom duhovnom ocu, arhiepiskopu Danilu. Nastavak puta ka Kosovskoj Mitrovici, slobodno vreme za osvezenje i razgledanje grada. Severna Mitrovica je grad sa većinski srpskim stanovništvom, univerzitetski grad bogate istorije. Nastavak puta ka manastiru Budisavci, mati Matrona i sestra Julita brinu o gostopristvu ovog metoha Pećke Patrijaršije, trudeći se da se kandilo u ovoj svetinji nikada ne ugasi. Susret sa njima uvek je veoma emotivan. Nastavak puta ka Pećkoj Patrijaršiji, majci svih hramova SPC. Svetinja jedinstvenhe lepote, sa pripratom koja obuhvata cak tri crkve. Poklonićemo se čudotvornoj ikoni majke Božije Krasnici Pećkoj. Nastavak puta ka veličanstvenim Visokim Dečanima, hramu neobične lepote, carskoj zaduzbini. Riznica Dečana je jednako bogata i važna kao riznica Hilandara. Dodirnite jedini očuvani tron Nemanjića, gde je sedeo i sam Car Dusan, poklonite se moštima Svetog Stefana Dečanskog. Nastavak puta ka Arhangelima. Manastir Svetih Arhangela su glavna i najvaznija zadužbina cara Dušana. Manastir odise carskom slavom i snagom srednjovekovne Dušanove carevine. Večera i prenoćiste (smeštaj je nekategorisan, manastirski). 

2. dan - 18.05.2025ARHANGELI – PRIZREN – ORAHOVAC – VELIKA HOČA – GRAČANICA - NIŠ

Rano ustajanje, liturgija, doručak i nastavak puta ka Prizrenu. U Prizrenu obilazimo Saborni hram, Bogorodicu Ljevišku i crkvu Hrista Spasa. Slobodno vreme oko 90 minuta. Nastavak puta ka Velikoj Hoči i Orahovcu. Orahovac je srpska enklava, zivot srba se odvija u jednoj  ulici u kojoj se odvija sav život. Sveštenik Milan gaji veliku ljubav prema Crkvi, svojim parohijanima i svom rodnom gradu. Nas dolazak je od velikog znacaja za njih. Nastavak puta ka Velikoj Hoči. Mesto koje je zavoleo i sam nobelovac Peter Handke, mesto mnogih hramova, mesto najboljeg vina, mesto istorije, mnogi domovi u velikoj Hoči stari su i vise vekova. Samo mesto se pominje u hilandarskoj povelji kao njegov metoh. Nastavak puta ka Gračanici, zadužbini svetog kralja Milutina. Hram jedinstvene lepote, arhitekture i freskopisa. Nastavak puta ka Nišu. Dolazak u Niš u večernjim satima.

Cenovnik

CENA PO OSOBI SA POLASKOM IZ:

LESKOVCA

NIŠA I KRUŠEVCA

PROKUPLJA I KURŠUMLIJE

ALEKSINCA

7.500 DIN

7.000 DIN

6.600 DIN

7.200 DIN

Popusti i doplate/Uslovi plaćanja

Uslovi i način plaćanja

  • 30 % prilikom rezervacije, ostatak 15 dana pre početka putovanja

Cena aranžmana obuhvata

  • prevoz autobusom visoke turističke klase
  • prenoćište u manastiru
  • večera i doručak u manastiru
  • razgledanja i obilaske po program
  • troškove organizacije putovanja
  • usluge stručnog pratioca grupe tokom putovanja.

Cena aranžmana ne obuhvata

  • individualne troškove

 

NAPOMENA

Program rađen na bazi 40 plativih putnika. U slučaju promena na monetarnom tržištu ili nedovoljnog broja prijavljenih putnika, agencija zadržava pravo korekcije cena, izmene programa ili otkaza putovanja najkasnije 5 dana pre početka putovanja.

– DOKUMENTA POTREBNA ZA PUTOVANJE: važeća lična karta

– Putnici koji putuju sami prihvataju mogućnost spajanja putnika u višekrevetnim sobama.

– Agencija ne snosi odgovornost promene cene ulaznica na lokalitetima u odnosu na dan izlaska programa.

Organizator putovanja je turistička agencija Lord Travel, licenca OTP 211/2021- A izdata od Agencije za privredne registre od 30.11.2021. godine. Lord Travel osiguran je Polisom osiguranja od odgovornosti turističkih agencija za slučaj insolventnosti i odgovornosti za slučaj štete nanete putniku br. 2702464, osiguravača „KOMPANIJA DUNAV OSIGURANJE ADO” Beograd. Polisa važi od 01.10.2024. do 01.10.2025. godine. Uz ovaj program važe Opšti uslovi putovanja turističke agencije Lord Travel koji su sastavno deo prijave putovanja.

Program br. 1 od 08.01.2025.

14 osoba trenutno razmatra ovu ponudu!
Koristimo kolačiće da bismo vam pružili najbolje iskustvo. Možete saznati više o tome koje kolačiće koristimo ili kako ih isključiti.
AcceptPrivacy Settings

GDPR

Proceed Booking